راهنمای کامل انتخاب سایز لباس

سایز لباس از کشوری به کشور دیگر و گاهی حتی از برندی تا برند دیگر متفاوت است؛ برای همین هم موقع خرید اینترنتی و سفارش لباس به دوستانی که به خارج از کشور سفر کرده‌اند، دچار دردسر می‌شوید. در این مقاله با راهنمای انتخاب سایز لباس آشنا خواهید شد تا بتوانید بهترین و فیت‌ترین لباس را انتخاب کنید.


سایز لباس زنانه را چطور به دست آوریم؟

انتخاب سایز لباس زنانه اغلب سختتر از انتخاب سایز لباس مردانه است است؛ چون معمولا سایز بالاتنه و پایین تنه خانم‌ها با هم متفاوت است. به همین دلیل است که قبل از انجام هر خریدی، به ویژه خرید اینترنتی باید سایز بالاتنه و پایین تنه را به صورت جداگانه به دست آورند. برای این کار لازم است اندازه دور سینه و اندازه دور کمر برای خرید بلوز، شومیز و تونیک گرفته شود. برای اندازه گیری سایز پایین تنه هم باید اندازه دور باسن، قد و دور کمر را به دست آورد.اندازه گیری سایز لباس مردانه

آقایان معمولا تک سایزی هستند؛ با وجود این باید سایز بالا تنه و پایین تنه را جداگانه به دست آورد. برای اندازه گیری سایز لباس مردانه در قسمت پایین تنه اندازه دور کمر و قد شلوار را به دست آورید و برای بالاتنه اندازه دور سینه، دور کمر و دور گردن را یادداشت کنید.اندازه‌ها را به روز کنید

اندازه‌هایتان را در یک دفترچه یادداشت کنید. خوب است اندازه دور بازو، طول بازوها، سرشانه‌ها و دور ران‌ها را هم یادداشت کنید. به خاطر داشته باشید که هر چند ماه یک بار باید این اندازه‌گیری‌ها را مجددا انجام دهید، چون ممکن است افزایش سایز لباس داشته باشید یا سایزتان کم شده باشد و تکیه کردن بر سایزهای قبلی نتیجه خریدتان را خراب کند. بنابراین نتیجه‌ها را به روز کنید.هر کشور سایز خودش را دارد

جدول سایز بندی لباس در هر کشوری با سایر کشورها متفاوت است. برای مثال سایزهای اروپایی با حروف EU شناخته می‌شوند؛ سایز بندی آمریکایی را با US می‌شناسند و اگر روی تگ لباسی حروف UK را دیدید، آن لباس بر اساس سایز لباس انگلیسی دوخته شده است. در ایران سایز بندی معمولا بر اساس سایز بندی اروپایی و با اعدادی مثل ۳۸، ۴۰ یا ۴۲ شناخته می‌شود. سایز لباس‌ها معمولا دوتایی بالا می‌رود و سایز بندی کفش‌ها گاهی شامل نیم شماره هم می‌شود. بنابراین قبل از سفارش لباس به صورت اینترنتی حتما جداول سایز بندی مربوط به کشور تولید کننده را چک کنید.


ابزار اندازه گیری سایز لباس

ابزار اندازه گیری سایز لباس بر روی سایت‌های فروش اینترنتی تحت عنوان Tool شناخته می‌شود. شما می‌توانید اندازه‌های مختلفتان را وارد کنید و این ابزار سایز ایده‌آل را به شما پیشنهاد می‌کند.

به جز ابزارها، جدول‌های سایز بندی هم نقش خیلی پر رنگی در راهنمایی شما ایفا می‌کنند. از اندازه دور انگشت برای انتخاب سایز انگشتر به صورت آنلاین گرفته تا اندازه دور کمر، سرشانه و سینه برای انتخاب بلوز و شومیز، همگی در یک جدول جمع شده‌اند. کافی است نزدیکترین سایز به خودتان را بر اساس اندازه‌هایی که قبلا یادداشت کرده‌اید، به دست آورید و سپس دست به انتخاب بزنید.


توجه به سایزبندی برندها

روش دوخت و سایز بندی بعضی برندها، وجه ممیزه آن‌ها نسبت به سایر برندهاست. برای مثال ممکن است سایز M یا مدیوم یک برند اروپایی که قاعدتا باید برای سایز ۳۸ مناسب باشد، به سایز L یا لارج/ بزرگ  یک برند ایرانی بخورد. به همین دلیل لازم است تنها به جدول سایز لباس هر کشور اکتفا نکنید و از راهنمای انتخاب سایز لباس هر برند به طور جداگانه کمک بگیرید.


زمان مناسب برای اندازه گیری سایز لباس

بعضی‌ها معتقدند زمان مناسب برای اندازه گیری سایز لباس، زمانی است که غذای زیادی نخورده باشید و در کوچکترین فرم بدنی خودتان به سر ببرید؛ نظر ما بر خلاف این قضیه است. همان طور که زمان مناسب برای خرید کفش یا به دست آوردن سایز آن آخر شب است که پا در بزرگترین حالت خودش قرار دارد؛ خوب است برای خرید لباس هم در کوچکترین فرم خودتان ظاهر نشوید تا با خوردن کمترین حجم غذا دکمه‌های بلوزتان کش نیاید!

سایز لباس را بدون لباس یا از روی یک لایه لباس نازک اندازه بگیرید و سعی کنید صاف بایستید و قوز نکنید. در غیر این صورت سایزبندی‌تان اشتباه خواهد شد.

خرید لباس به عنوان سوغاتی

چه به شهر دیگری سفر می‌کنید و چه عازم کشوری دیگر هستید، خوب است اندازه‌های افرادی را که قصد خرید لباس را برای آن‌ها دارید، یادداشت کرده و به همراه ببرید. اگر خیلی فرصت اندازه گیری ندارید و با این افراد صمیمی هستید یک نمونه بلوز و شلواری را که اندازه‌شان است، قرض کنید و به همراه خودتان ببرید. پیدا کردن سایز لباس با این کار بسیار ساده است و زمان کمی می‌برد.

هیچ لباسی سایزتان نمی‌شود؟

اگر جزو افراد دو سایزی هستید و اختلاف سایز بالاتنه و پایین‌تنه‌تان به دلیل اضافه وزن تفاوت زیادی با هم دارد، طبیعی است که پیدا کردن سایز لباس ایده‌آل کار آسانی نباشد. این اتفاق به خصوص در مورد انتخاب کت و شلوار آقایان و کت و دامن خانم‌ها می‌افتد. بهترین روش این است که سعی کنید با ورزش و رژیم غذایی مناسب سایزتان را به وضعیت عادی برگردانید. در این فاصله هم بهتر است دور خرید آنلاین را خط بکشید و سراغ خرید حضوری بروید. در نهایت می‌توانید سفارش دوخت لباس مناسبتان را به خیاط بدهید.

سوالات مرتبط

اطلاعاتی جهت نمایش یافت نشد